rcm
16 بهمن 1401 - 13:54

حضور چشمگیر آثار باشگاه فیلم اولی‌ها در جشنواره فیلم فجر

اولین آثار راه یافته باشگاه فیلمسازان فیلم اول در جشنواره فیلم امسال رونمایی شدند. این فیلم‌ها بخشی از آثاری هستند که توسط تعدادی از جوانان خلاق و با استعداد به عنوان فیلم اول با کمک ومساعدت سازمان سینمایی ساخته شده‌اند.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، اولین آثار راه یافته باشگاه فیلمسازان فیلم اول در جشنواره فیلم امسال رونمایی شدند. این فیلم‌ها بخشی از آثاری هستند که توسط تعدادی از جوانان خلاق و با استعداد به عنوان فیلم اول با کمک ومساعدت سازمان سینمایی ساخته شده‌اند.

یکی از سیاست سازمان سینمایی در دوره جدید ،کشف و شناسایی هنرمندان جوان و فیلمساز در اقصی نقاط کشور است . از آنجا که سینما وادی کشف وشهود است و برای فعالیت در این حیطه باید علاوه برداشتن علم روز ، انگیزه وتوان انجام آن کار را هم داشت، بسترسازی برای ورود جوانان مستعد وخوش ذوق در این حوزه بسیار مهم وحیاتی  است.  فکر تاسیس باشگاه فیلم اولی ها دقیقا از همین جاآمده است. جایی که باید برای نسل های آینده، فیلمسازِ کاربلد و خلاق تربیت کرد. واقعیت این است که مدتهاست آثار فیلمسازان پیشکسوت وقدیمی سینمای ما – با همه احترامی که برای آنها قائلیم - دیگر چندان مخاطبی ندارند و در گیشه فروش چندانی ندارند و باید فیلمسازان جوان که توانمندیهای بالایی دارند جایگزین این فیلمسازان شوند.

به شکل طبیعی باید پذیرفت که هر شغلی یک دوره مفید دارد و بعد از آن جوانان مستعد وعلاقمند هستند که ادامه دهنده ، آن راه و پیشه اند وباید آن مسیر را ادامه دهند. قواعد حرفه فیلمسازی هم کم وبیش همین طور است . تغییر برخی سازوکارهای فیلمسازی  در جهت کمک بیشتر به جوانان علاقمند به فیلمسازی الزامی بود  وباید انجام می شد و برای شروع باشگاه فیلم اولی ها به بخشی از این نیازها پاسخ می داد.

سازمان سینمایی پیشقراول رسیدگی به امور سینماگران در بخش های مختلف سینماست و باید تدبیری بیندیشد که ورود نسل تازه فیلمساز را به حیطه کارگردانی حرفه ای تسهیل کند. اتفاقی که در سالهای گذشته به سختی و با مشکلات زیادی بوقوع می پیوست تا انجا که برخی از استعدادهای جوان فیلمسازی عطای این کار را به لقای اان بخشیدند.

با تاسیس باشگاه فیلم اولی ها ، ورق تا حد زیادی برگشت و افق تازه ای برای جوانان مستعد فیلمساز در گوشه وکنار ایران پدیدار شد. به هنگام اعلام فراخوان باشگاه فیلم اولی ها استقبال فوق العاده و حیرت انگیزی از این بخش شد که همه را انگشت به دهان نگه داشت.تعداد زیاد علاقمندان جوان حوزه سینما برای ورود به این باشگاه گواه روشن این موضوع است.

در نهایت چند نفر موفق شدند فیلم اولشان را با همراهی سازمان سینمایی جلوی دوربین ببرند.

در جشنواره امسال از تعدادی از فیلم های باشگاه فیلم اولی رونمایی شدکه برخی از انها در همین روزهای ابتدایی جشنواره روی پرده رفته اند و توانسته اند توجهات را به خود جلب کنند. تنوع ونوآوری در مضامین، گستردگی وتنوع جغرافیایی ،  جسارت در ایده پردازی و کشف دنیاهای تازه بخشی از ویژگی های فیلم های باشگاه فیلم اولی ها در جشنواره امسال بوده اند.

شاید بزرگترین خروجی باشگاه فیلم اولی ها این باشدکه این فیلمسازان با ارائه مجموعه ای از کارهای کوتاه و تایید صلاحیت فیلمسازی از سوی سازمان سینمایی و کمک و حمایت این سازمان توانسته اند فیلم اولشان را جلوی دوربین ببرند. کاملا طبیعی است که خروجی چنین فرایند باید از حداقل استانداردها فراتر باشد وفیلم های باشگاه فیلم اولی هایی که توانسته به جشنواره راه یابند ، چنین ویژگی هایی دارند.

باشگاه فیلم اولی مصداق روشن گسترش عدالت فرهنگی است. باشگاه فیلم خارج از سینمای «محفلی و انحصاری و بسته » قبلی تعریف شده و بدیهی است که می طلبد سازوکار جداگانه و خروجی ویژه ای هم داشته باشد. باشگاه فیلم اولی ها را می توان بخشی از محصول سفرهای استانی رییس سازمان سینمایی در یک سال گذشته دانست. سازمان سینمایی با شعار تمرکز زدایی، گسترش عدالت فرهنگی و استاندارد سازی تلاش کرده کُنش فیلمسازی را خارج از بسترهای همیشگی تعریف کند وفضای تازه ای را برای خیل انبوه فیلمسازان مشتاق دور ازمرکز فراهم کند.

حضور جوانان فیلمساز در جشنواره بزرگ ومعتبری مانند جشنواره فیلم فجر می تواند این نوید را به جوانان بدهد که مفری تازه ، مطمئن وقانونی برای دیده شدن آثار آنها فراهم شده است. باشگاه فیلم اولی ها اگر چه یکی از پر تقاضاترین باشگاههای فرهنگی برای ورود به آن است اما به همان نسبت خروجی این باشگاه هم قابل اعتناست ودلیل آن هم این است که یکی از شروط پذیرفته شدن در این باشگاه، داشتن استعداد فیلمسازی و ساخت آثار با کیفیت است.

آنچه مهم است باشگاه فیلم اولی ها آرام آرام جایگاه خود را به عنوان یکی از متولیان فیلم اولی در کشور تثبیت میکند  و قطعا در سالهای آینده و با حضور فیلمسازان بیشتر می تواند بسیار بیش از اینها به چشم بیاید.         

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1020021